Jaki laptop kupić?

Jeśli chodzi o wybór laptopów, to nie trudno zauważyć, że jest on bardzo szeroki. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka poszczególne laptopy mogą wyglądać podobnie, to różnią się między sobą cenami. O tym, ile kosztuje laptop, zawsze decyduje jego budowa. Wchodzące w skład laptopu podzespoły decydują o właściwościach urządzenia i o możliwościach jego wykorzystania. Dlatego profesjonaliści powinni szukać laptopów o dobrych parametrach technicznych. Do użytku domowego sprawdzą się nawet laptopy do 1000 zł.

Czym kierować się podczas wybierania laptopa?

Kiedy wybiera się laptop, zawsze powinno się brać pod uwagę jego przeznaczenie. Wtedy można realnie ocenić, czy w naszym przypadku sprawdzi się tani laptop, czy jednak trzeba kupić taki, który kosztuje więcej. Kupując laptopa, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Najważniejszymi z nich są:

  • Typ procesora zawsze ma wpływ na to, jak funkcjonuje laptop. Im lepszej generacji jest procesor, tym urządzenie ma większe możliwości i pracuje wydajniej. Laptopy i7 są technologicznie dużo lepsze od i3, a co za tym idzie, kosztują też dużo więcej.
  • Pamięć Większy RAM to lepsza praca urządzenia. Szybszy start i uruchamianie systemu operacyjnego, a także większa płynność, jeśli chodzi o działanie gier.
  • Dysk twardy. Tutaj mamy wybór między dyskami HDD i SSD. Te pierwsze są dyskami talerzowymi i kosztują mniej. Laptop dla dziecka, studenta czy do domowego użytku z powodzeniem będzie pracował na dyskach talerzowych HDD.
  • Karta graficzna. Do wyboru mamy karty zintegrowane i dedykowane. Karty graficzne zintegrowane montuje się w urządzeniach tańszych. Możliwości kart zintegrowanych są mniejsze niż kart graficznych dedykowanych.

Ile trzeba zapłacić za laptop?

Sklep z laptopami dysponuje urządzeniami do 1000 zł i takimi, które mogą kosztować nawet pięć razy tyle. W zależności od tego, jak chce się korzystać z laptopa, wybiera się urządzenie z określonej kategorii cenowej. W przypadku chęci posiadania laptopa domowego nie ma sensu kupować urządzenia drogiego. Podobnie jest, kiedy wybiera się notebook na studia czy dla dzieci. W tych przypadkach można z powodzeniem kupić laptop do 2000 zł i na pewno będzie się z niego zadowolonym.

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy laptop ma być wykorzystywany do obsługi skomplikowanych programów komputerowych czy do grania w nowoczesne gry komputerowe. Wtedy tanie laptopy nie sprawdzą się. Ich parametry techniczne będą po prostu za słabe. Tutaj nawet laptopy do 3000 zł mogą okazać się niewystarczające.

Dodaj komentarz