Mały czy duży laptop – jakiego kupić?

Przy zakupie laptopa zwracamy uwagę nie tylko na podzespoły i na markę. Powinniśmy brać pod uwagę także wielkość konkretnego urządzenia. To, jakiego laptopa wybierzemy, będzie miało przecież niebagatelne znacznie podczas pracy i zabawy z nim. Małe laptopy mogą kusić, bo są lekkie i bardzo poręczne, ale czy takie rozwiązania się sprawdzą?

Zalety małego laptopa

  • Mały laptop jest energooszczędny. Z uwagi na mniejsze wymiary, pobiera mniej energii od konstrukcji, która ma kilka cali przekątnej więcej. To natomiast sprawia, że czas pracy na jednym ładowaniu jest na tyle dłuższy, że praca z laptopem jest po prostu przyjemniejsza.
  • Małe konstrukcje są bardzo mobilne. Można je bez problemu przenosić i mamy pewność, że nawet wielogodzinne bieganie po mieście z torbą i laptopem nie będzie dla nas uciążliwe.
  • Mały laptop nada się idealnie dla dziecka. Dziecko raczej nie będzie nosić urządzenia, które ma 15’6 cala. Natomiast konstrukcja od 11 do 14 cali będzie dla niego idealna.
  • W przypadku małych laptopów możemy liczyć też na mniejszy wydatek. Takie konstrukcje z uwagi na zazwyczaj słabsze podzespoły, są po prostu tańsze. Mniejsza cena to natomiast mniejsze obciążenie dla naszego domowego budżetu.

Wady małego laptopa

  • Mały laptop nie sprawdzi się podczas projektowania czy pracy na zaawansowanych arkuszach kalkulacyjnych. Przestrzeń robocza będzie po prostu zbyt mała, żebyśmy mogli mówić o wygodzie. Tymczasem duże laptopy dają pod tym względem znacznie lepsze efekty.
  • Lekka konstrukcja to zazwyczaj także użycie słabszych podzespołów i mniej miejsca w obudowie. To może wpływać znacząco na wydajność urządzenia. Laptopy do 3000 zł, które są bardzo lekkie, zazwyczaj cechują się zastosowaniem średniej karty graficznej i średniego procesora. To natomiast ogranicza Twoje możliwości w zastosowaniu takiego laptopa. Druga sprawa to też temperatura. Jeżeli miejsca w obudowie jest mało, to taki laptop może się zwyczajnie bardziej „grzać”, a co za tym idzie, także zawieszać.

Każdy musi więc dokonać słusznego swoim zdaniem wyboru. Podjąć decyzję, czy woli mieć mniejsze urządzenie i korzystać z jego zalet jednocześnie godząc się na wady, czy też większe i przyjąć nieco inny zestaw podobnych cech. Z pewnością dobre tanie laptopy w niewielkich rozmiarach będą idealne szczególnie dla dzieci. Natomiast te większe sprawdzą się znacznie lepiej w przypadku, kiedy potrzebujemy sprzętu po prostu do pracy. Oczywiście sama wielkość nie powinna być nigdy ostatecznym wyznacznikiem tego, jaki model kupimy.

Dodaj komentarz